Okulary progresywne
Nie taka prezbiopia straszna
Litery stają się zamazane, zwłaszcza gdy światło jest słabe. Aby móc czytać, musisz odsuwać tekst od oczu, wyciągając przed siebie ręce. Brzmi znajomo? To zjawisko nosi nazwę prezbiopii i dotyka niemalże każdego około 40 roku życia. Jest ono spowodowane utratą elastyczności soczewki w oku. To oznacza, że mięśnie odpowiedzialne za zmianę kształtu soczewki muszą pracować intensywniej aby odpowiednio akomodować, co w efekcie może powodować uczucie zmęczenia oczu a nawet bóle głowy. Z wiekiem zakres zmiany kształtu soczewki staje się zbyt mały, czego konsekwencją jest odsuwanie tekstu od siebie.
Prezbiopii nie można zapobiec, ale można ją z powodzeniem korygować. Najprostszym, lecz mało wygodnym sposobem jest używanie dwóch par okularów: osobnych do dali oraz tzw. "do czytania", czyli do bliży. Można stosować również okulary z soczewkami dwuogniskowymi, które w swojej dolnej części posiadają widoczny, wydzielony obszar umożliwiający widzenie na bliższe odległości. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest brak tzw. strefy pośredniej (widzimy dobrze tylko w dali lub bliży) oraz mało estetyczny wygląd okularów. Z tych właśnie powodów soczewki dwuogniskowe odchodzą do lamusa.
Soczewki progresywne
Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym sposobem korekcji prezbiopii, są soczewki progresywne, oferujące płynne, bardzo łagodne przejście pomiędzy mocą korekcyjną do dali, a mocą do bliży. Mówiąc prościej, to trochę tak jakby połączyć trzy soczewki (do dali, strefy pośredniej i bliży) w jedną umożliwiając tym samym ostre widzenie na każdą odległość, przy czym miejsce tego połączenia pozostaje niewidoczne.
Konstrukcje soczewek progresywnych bardzo ewoluowały od momentu ich wynalezienia. Pierwsze ich generacje nie gwarantowały idealnego widzenia, a przenoszenie wzroku pomiędzy obiektami znajdującymi się daleko, a tymi położonymi blisko nie było w pełni komfortowe. Obraz sprawiał wrażenie jakby pływał lub był zniekształcony, zwłaszcza podczas poruszania się, a użytkownicy soczewek doświadczali poczucia niepewności i niestabilności które zaburzało ich równowagę. Trzeba przyznać, że to dosyć niekomfortowe uczucie dla kogoś, kto na przykład właśnie schodzi po schodach.
Do dnia dzisiejszego u wielu osób pokutuje stereotyp soczewek progresywnych - okularów, do których trzeba się długo przyzwyczajać. Tego rodzaju opinie nie mają nic wspólnego z nowoczesnymi konstrukcjami, zapewniającymi wysoki komfort widzenia już od pierwszych chwil po założeniu okularów. Obecnie już nawet przystępne cenowo soczewki progresywne oferują dobry komfort podczas codziennego użytkowania, satysfakcjonujące szerokości pól widzenia oraz przede wszystkim swobodę ostrego widzenia na każdą odległość.
Na szczęście postęp techniczny i rozwój technologii dał firmom produkującym soczewki okularowe narzędzia do tworzenia zaawansowanych konstrukcji progresywnych co pozwala na projektowanie jeszcze lepszych soczewek progresywnych. Tak zwane "konstrukcje indywidulane" pozwalają na pełną personalizację produktu pod wymagania i preferencje klienta zapewniąjąc tym samym najlepszy komfort, ostorść i stabilność widzenia na każdą odległość. Dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie optyki okularowej soczewki progresywne są łatwe w adaptacji, wygodne w użytkowaniu i pozwalają na komfortowe widzenie większości sytuacji. Na te cechy warto zwrócić uwagę przy wyborze soczewek progresywnych.
Nasz świetnie wyszkolony personel doradzi państwu w wyborze odpowiedniej do państwa wymagań konstrukcji progresywnej, pomoże przy doborze odpowiedniego typu i parametrów soczewki progresywnej. W naszym gabinecie optometrii mają państwo możliwość wykonania dokłdnego pomiaru ostrości widzenia pod kątem doboru soczewek progresywnych a nasz nowoczesny sprzęt pomiarowy pozwoli na szybkie i precyzyjne wykonanie wielu pomiarów, tak niezbędnych podczas zamawiania każdej pary okularów progresywnych.